Od kódu k činkám: Rozhovor s Markem Matulou, vývojářem a kondičním trenérem


Eva Kanisová

11/26/2024 - 6 min read

Marek Matula je součástí rakeťácké party už třetím rokem. Pracuje jako backend a frontend developer. V roce 2021 se stal bakalářem v oboru Aplikovaná informatika a o dva roky později získal, taktéž na Ostravské univerzitě, titul magistra v oboru Informační systémy.

Marku, jak ses vlastně dostal k programování? Jakou střední školu jsi před Ostravskou studoval?

Studoval jsem osmileté gymnázium v Bílovci. K programování jsem se dostal tak, že jsem si v jedné online hře založil “klan” a každý klan musel mít svůj web. 🙂

Co tě na práci vývojáře baví?

Obecně mě v životě zajímá problem solving. Taky mě baví to, že je práce každý den trošku jiná, a taky mě baví něco tvořit.

A na čem právě pracuješ v ProRocketeers?

Na projektu my213 pro pojišťovnu RBP.

my213, aplikace roku 2021

Jak dlouho jsi součástí RBP týmu?

Já jsem v týmu od září 2023, ale projekt samotný běžel už dlouho přede mnou.

(Pozn: ProRocketeers vyvíjí pro RBP od roku 2019 a jejich aplikace my213 se stala aplikací roku 2021. Viz článek: https://www.prorocketeers.com/blog/my-213-aplikace-roku-2021)

RBP office

Jaká je tvoje role, backend nebo frontend?

Moje role je jak backend, tak frontend. V poslední době ale hlavně frontend, protože pracuji hlavně na redesignu projektu.

Jaké používáte technologie?

NextJs, Node JS, PostgreSQL, Prisma, GraphQL a pro mobilní aplikaci používáme Expo.

Co se ti povedlo implementovat na tom projektu?

V posledních měsících jsem implementoval hlavně redesign aplikace my213.

Co tě zatím nejvíce bavilo dělat na projektu?

Zatím mě nejvíce bavil právě ten redesign, kdy jsem si zlepšil své schopnosti co se týče stylování.

Co byla největší překážka na projektu?

Nemůžu říct, že bych zaznamenal nějakou velkou překážku.

RBP tým

Víme, že se ve volném čase profesionálně věnuješ silovému trojboji. Můžeš nám o tomto sportu více povědět? Jak dlouho se trojboji věnuješ?

Já sám se tomu sportu věnuji spíše rekreačně, hlavně působím jako trenér.

Silový trojboj je podobný olympijskému vzpírání, dvojboji, ale disciplíny jsou dřep s činkou na zádech, bench press, a mrtvý tah. Cílem je zvednout co největší váhu, která se poté sčítá do onoho trojboje.

Momentálně se sám věnuji spíše sportu strongman. Disciplíny obvykle zahrnují zvedání, nošení, tahání nebo tlačení extrémně těžkých předmětů. Cvičení se věnuju celkem 10 let, ale s různě dlouhými přestávkami, např. covid.

Věnoval ses dříve i jinému sportu?
Ano, od 5 let jsem hrál fotbal. Mám za sebou pár amatérských atletických závodů. Na nižším gymplu jsem začal hrát basketbal, díky kterému jsem vlastně začal cvičit. Tam vlastně začala má první trenérská zkušenost a dostal jsem se až do NH Ostrava.

Co tě vedlo k tomu stát se trenérem?

Řekl bych že náhoda. Ještě na střední jsem začal trénovat mladší děti v kroužku basketbalu, organizoval jsem turnaje a snažil se nějak vytvářet sportovní aktivitu v regionu. Poté se o mě zase náhodou dozvěděl manažer NH Ostrava a dostal jsem nabídku. Postupem času jsem se stal kondičním trenérem celé mládeže a přirozeně jsem začal dělat i individuální tréninky.

Jaké skupiny lidí trénuješ?

Trénuju kohokoliv, kdo má zájem na sobě nějakým způsobem pracovat. Věk, pohlaví nebo úroveň sportovce pro mě není důležitá. Z basketbalových přípravek mám zkušenostmi s dětmi od 9 let a nejstarší klient měl něco přes 50 let.

Nedávno jsi založil v Ostravě svůj powerliftingový klub, prozradíš o něm něco?

Ano, Twister Powerlifting Club je registrovaný v českém svazu silového trojboje. Klub má momentálně 10 členů, trenéři jsme dva. Sídlo máme v posilovně Twister, kde i trénuje většina členů. Máme ale i členy, kteří trénují jinde, např. v Praze či jiných ostravských posilovnách.

Dosahuješ úspěchů i se svým profi týmem. Jaké jsou poslední výhry v soutěžích?


Poslední úspěchy týmu jsou vítězství v kategoriích na mistrovství Severní Moravy a stanovení nových národních rekordů.

V minulosti jsem pracoval s mládeží, která pravidelně "nakukovala" do české basketbalové reprezentace. Nyní co se týče powerliftingového klubu, tak poslední úspěch je překonání českého rekordu v mrtvém tahu dorostenek.

Prozradíš, jaké jsou tvoje rekordy?

Já mnohem radši prezentuji úspěchy klientů než moje. 😀 Kdysi jsem zaběhl 100 m za 11.5 s, 400 m za 55 s. Jinak dřep mám 190 kg, bench press 125 kg a na mrtvý tah jsem zvedl 240 kg.

Deadlift 210 kg


A trénuješ dokonce pár Rakeťáků!

Ano, trénuji i pár Rakeťáků. Úplně první klient byl Rišty, ale ten má nyní pauzu kvůli narození dítěte. Dále je tu Adam Bahr, který se mnou cvičí nějakou dobu jako sparing. Pak samozřejmě ty, a nejnovějším klientem je Kuba Ševčík.

A s námi Rakeťáky máš taky ambice lámat rekordy? 😀

Haha. 😀 Já bych určitě nikoho do tohoto sportu netlačil, ale kdyby někdo chtěl, tak naše dveře jsou otevřené.


I díky tobě jsme se rozhodli v ProRocketeers vybudovat posilovnu, která se chystá na svůj grand opening. Co všechno v této rakeťácké posilovně najdeme?

No snad všechno, co člověk potřebuje k plnohodnotnému tréninku. Pro optimální trénink je potřeba pár strojů, jednoruční činky, lavice atd.

Co se týče silového trojboje stačí pro rekreačního sportovce stojan, osa a kotouče. Pokud má člověk závodní ambice, jsou potřeba kvalitní boty, trojbojařský opasek, bandáže na zápěstí, kolena a lokty.

Zleva Adam Bahr, Marek Matula a Jakub Ševčík


Tato disciplína je náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Co člověk musí podstoupit, aby dosahoval takových úspěchů, jako mají tvoji svěřenci? Je potřeba určitých pravidel v nastavení mysli při překonávání vlastních limitů?

Určitě. Hlavně to je o tom poslouchat trenéra. 😀 Nejdůležitější je konzistence a umět tomu obětovat ten čas. Taky je potřeba se občas oprostit od ega a zvolnit, ať nedochází ke zraněním. Přece jenom člověk nemůže zvedat extrémní váhy celý rok.

Využíváš něco, co jsi získal při tomto sportu, i v programování? Má vůbec sport s prací vývojáře něco společného? 🙂

Myslím, že jsem se v mé trenérské kariéře naučil efektivní komunikaci s týmem lidí. Ve sportu se člověk taky může naučit pracovat pod tlakem a dělat rychlá rozhodnutí. Taky si myslím, že pořekadlo “ve zdravém těle, zdravý duch” je pravdivé. Když člověk sportuje a cítí se fyzicky dobře, tak se to odrazí i v jeho mentální práci, např. v programování.

Děkujeme za rozhovor! Hodně úspěchů ve zdolávání dalších sportovních a programátorských výzev!


Zaujalo tě, co se u nás děje ?


Vždy máme zájem o nadané vývojáře s neotřelými nápady. Jestli se chcete stát součástí našeho přátelského týmu, kde můžete rozvíjet své znalosti a naplnit svůj potenciál, kontaktujte nás nebo se zastavte přímo do naší kanceláře.

YOUR IT ON ROCKET FUEL

Bohumínská 410/135
712 00 Slezská Ostrava-Muglinov
Česká Republika

IČ: 

07279531

Zkopírovat do schránky

DIČ: 

CZ07279531

Zkopírovat do schránky